Хмельницький портал

Можливість знати більше.

У січні 2015 року - 55 років створення Хмельницького футбольного клубу "Динамо"

ср.13122017

Оновлено:12:14:23 PM

Ви не авторизовані.Зареєструватись ?

Добро пожаловать, Гость
Логин: Пароль: Запомнить меня
Історія міста Хмельницького, Поділля, України
  • Страница:
  • 1
  • 2
  • 3

ТЕМА: Перейменування міста

Перейменування міста 26 січ. 2011 20:18 #19721

• marco
  • marco's Avatar
  • Вне сайта
  • Класик
  • Спасибо получено: 2048
Чи реально зараз перейменувати місто на Проскурів? Які перепони тут є, які аргументи і чи хотіли би цього ви?
Администратор запретил публиковать записи.

Re: Перейменування міста 26 січ. 2011 20:56 #19722

• Ігор Западенко
  • Ігор Западенко's Avatar
  • Вне сайта
  • Адміністратор
  • Спасибо получено: 2287
Як на мене...

Коли під час горбачовської перестройки у СРСР почалася хвиля перейменувань міст... Точніше, ми з Вами говоримо не про перейменування, а про повернення місту історичної назви... Так от, коли містам почали масово повертати історичні назви, мені самому було цікаво: чи повернуть історичну назву Проскурову?

Того не сталося - мабуть, через те, що місто переохрестили не у Куйбишев, Брежнєв, чи Устінов, а вшанували історичного діяча, до якого не було ідеологічних претензій з боку влади. Моральні претензії до Богдана Хмельницького могли виставити євреї та поляки, які у різний час становили більшість проскурівського населення. З огляду на цю частину проскурівської спільноти, звичайно, назвати польсько-єврейське місто іменем носія ідеології "бити жидів та поляків" виглядає просто знущанням. Так само, як називати Проскурів "містом козацької слави" попри свідчення істориків про те, що місто не раз спустошувалося та вирізалося не тільки татарами чи турками, а й козаками. Але будемо триматися офіційної історичної течії, не зважаючи на деталі - а згідно до неї підстав принижувати Богдана Хмельницького немає, а повертати місту Проскурову історичну назву - означатиме прирівняти його до діячів радянської епохи. Цього не буде.

З іншого боку, сьогоднішній Хмельницький - то вже не Проскурів, хоч і займають вони одне місце на земній поверхні. Інше все: люди, погляди на життя, свідомість. Для нових хмельничан того Проскурова (та й Хмельницького 1960-70-х років) просто не існує. Існує мантра "Плоскирів-Проскурів-Хмельницький", яку вони часом завчено повторюють, не відчуваючи при тому нічого. Є ті, хто вжився у Проскурів і живе ним - але їх меншість, мова не про них. Мова про те, що зміна назви нічого не поміняє, якби навіть вона й сталася.

Тому, думаю, все логічно, і все має лишитися як є. Хмельницький - місто сьогоднішнє, реальне для усіх. А Проскурів - він у минулому, у пам'яті і у душі певної спільноти (навіть якщо люди цієї спільноти й не всі знайомі між собою). Це інше місто - яке ми ідеалізуємо, бо коли воно існувало, ми були молодші і світ був кращий... Ми туди подумки повертаємося, бо воно таки було людяніше за сьогоднішній Хмельницький, там нам затишніше - хоч розуміємо, що це лише ілюзія... Ми його вивчаємо у своїх розвідках, бо багато чого з нього забуте та суперечливе... Ми намагаємося щось від нього зберегти чи віднайти - бо Хмельницький собою знищує, з'їдає залишки Проскурова. Повернення історичної назви нічого не змінить. І тому, вважаю, нехай все залишається як є.

Державний історико-культурний заповідник "Межибіж"

Re: Перейменування міста 26 січ. 2011 21:18 #19723

Особисто моя думка - нічого кардинально не зміниться від зміни назви міста. Це тільки дасть можливість столичним та місцевим керманичам списати непогані гроші з бюджету на "зміну вивіски". Хоч Проскурів його назвіть, хоч Плоскирів, хоч Н'ю-Васюки - робочих місць це не додасть, зарплати не підвищаться та ковбаса не подешевшає. Столицею України місто не стане (на жаль - а було б прикольно), менталітет місцевих жителів та влади залишиться незмінним. Псевдопатріоти трохи покричать про повернення місту історичної назви - та через місяць-другий заспокояться (переважній більшості крикунів абсолютно байдуже, про що кричати, головне - привернути до себе увагу). Проблем буде більше, ніж радості - виготовлення мап з новою сучасною назвою, додаткова плутанина в документах, паспортах, контрактах, інтернеті і т.д. і т.п. Навіть глобус України доведеться переробляти. :-) Черги в паспортний стіл та інші інстанції, пов'язані з назвою міста, збільшаться втричі - навіщо це все? Мало зараз проблем?

Re: Перейменування міста 27 січ. 2011 08:33 #19736

• Сергей
  • Сергей's Avatar
  • Вне сайта
  • Експерт
  • Спасибо получено: 231
Ігор Западенко wrote:
Як на мене...

З іншого боку, сьогоднішній Хмельницький - то вже не Проскурів, хоч і займають вони одне місце на земній поверхні. Інше все: люди, погляди на життя, свідомість. Для нових хмельничан того Проскурова (та й Хмельницького 1960-70-х років) просто не існує. Існує мантра "Плоскирів-Проскурів-Хмельницький", яку вони часом завчено повторюють, не відчуваючи при тому нічого. Є ті, хто вжився у Проскурів і живе ним - але їх меншість, мова не про них. Мова про те, що зміна назви нічого не поміняє, якби навіть вона й сталася.

Тому, думаю, все логічно, і все має лишитися як є. Хмельницький - місто сьогоднішнє, реальне для усіх. А Проскурів - він у минулому, у пам'яті і у душі певної спільноти (навіть якщо люди цієї спільноти й не всі знайомі між собою). Це інше місто - яке ми ідеалізуємо, бо коли воно існувало, ми були молодші і світ був кращий... Ми туди подумки повертаємося, бо воно таки було людяніше за сьогоднішній Хмельницький, там нам затишніше - хоч розуміємо, що це лише ілюзія... Ми його вивчаємо у своїх розвідках, бо багато чого з нього забуте та суперечливе... Ми намагаємося щось від нього зберегти чи віднайти - бо Хмельницький собою знищує, з'їдає залишки Проскурова. Повернення історичної назви нічого не змінить. І тому, вважаю, нехай все залишається як є.

+1 лучше не скажешь. Город - не на бумаге, а в душе.

Re: Перейменування міста 11 лют. 2011 19:45 #20189

• В
  • В's Avatar
  • Вне сайта
  • Досвідчений
  • Спасибо получено: 106
Якби моя воля, то я повернув би місту його історичне ім"я. Навіть ні хвилини не вагався би.
--
А гроші з міського бюджета все одно вкрадуть, таким чи іншим макаром, так що це не аргумент.

Re: Перейменування міста 12 лют. 2011 01:46 #20191

• мэр
  • мэр's Avatar
  • Вне сайта
  • Класик
  • Спасибо получено: 408
Валерий wrote:
Якби моя воля, то я повернув би місту його історичне ім"я. Навіть ні хвилини не вагався би.
--
А гроші з міського бюджета все одно вкрадуть, таким чи іншим макаром, так що це не аргумент.

Згоден з вами. Але, яке ім"я повернути Місту? Плоскирів? Я сподіваюсь, що , колись, знайдуться документи про наше Місто, набагато старіші тих, що відомі сьогодні. І , (!!!) ось "вона" - історична назва Міста - (придумайте на власний розсуд).

Яке ім"я ви хочете повернути?

Давайте строить новое, не разрушая старого.

Re: Перейменування міста 12 лют. 2011 07:18 #20192

• Ігор Западенко
  • Вне сайта
  • Адміністратор
мэр wrote:
Давайте строить новое, не разрушая старого.

Плоскирів чи Проскурів - не питання. Це лише 2 написання одної природної назви. Поляки досі пишуть Ploskirow попри те, що німці - Proskuroff.

Головне у тому, що як його не називай - він майже зруйнований новим Хмельницьким. Старе тут руйнували без страху і сумніву. А потім стверджували, що "тут так і було" - точніше, нічого не було. Як на мене, то назвати сучасне місто Проскуровом буде означати ще далі піддати забуттю минуле.

Re: Перейменування міста 12 лют. 2011 13:27 #20201

• В
  • В's Avatar
  • Вне сайта
  • Досвідчений
  • Спасибо получено: 106
мэр wrote:
Яке ім"я ви хочете повернути?

Дуже просто: те, що було до перенайменування. Проскурів.
Саме перенайменування було кон"юнктурним рішенням ЦеКа ВКП(б). Ніхто його не просив.

А те що місто змінилось... Що ж ви хочете, місто розбудувалось чи не в пять -сім разів, якщо порівнювати населення з 1954 роком. А старих пам"яток досить багато, на самій Проскурівській скільки є старовинних будинків, ви ж самі знаєте.

Я б і старі найменування вулиць повернув - наскільки краще Старобульварна, ніж Гагаріна! Одна лише назва може змінити ставлення людей....

Ще раз скажу тим, хто про гроші - бюджет розкрадуть в будь-якому випадку.

Re: Перейменування міста 12 лют. 2011 15:20 #20203

1. ВКП(б) была переименована в КПСС на XIX съезде в 1952 г. КПССу делать было нечего как только переименовывать
конюктурным решением заштатное украинское местечко Проскуров в Хмельницкий...

2.Особенно хорошо при переименовании будет смотреться словосочетание город Проскуров и ...парк имени Чекмана...

Re: Перейменування міста 12 лют. 2011 16:02 #20205

• Ігор Западенко
  • Вне сайта
  • Адміністратор
bibliofag wrote:
ВКП(б) была переименована в КПСС на XIX съезде в 1952 г. КПССу делать было нечего как только переименовывать
конюктурным решением заштатное украинское местечко Проскуров в Хмельницкий...

Переименовали постановлением ЦК КПУ. Так что таки почему-то было дело партии до этого дела ;)

• Страница:
  • 1
  • 2
  • 3
Время создания страницы: 0.183 секунд