Хмельницький портал

Можливість знати більше.

У 1822 році місто Проскурів (нині Хмельницький) постраждало від великої пожежі, що майже повністю спалила всі дерев'яні споруди. Так само вогнем було знищено давні архівні документи...

пн.17122018

Оновлено:09:26:41 PM

Ви не авторизовані.Зареєструватись ?

Back Ви тут: Головна

Статті

Франка Івана вулиця

Пролягає центральною частиною міста (від вул. Подільської) до колишнього 1-го військового містечка КЕЧ мікрорайону Дубове. Виникла у середині XIX ст., спочатку пролягала лише до залізничного переїзду і мала назву Циганська. Остаточно сформувалася згідно з планом забудови міста від 1888 р., отримавши нову назву - Новобульварна. В 1928 р. перейменована на честь одного з місцевих революціонерів - Речко. Від 1946 р. носить ім'я Івана Франка.

Франко Іван Якович (1-856-1916) - укр. письменник-класик, публіцист, учений, діяч визвольного руху. Навчався у Львівському університеті, закінчив Чернівецький університет. Захистив у Відні докторську дисертацію. Ініціатор і організатор революційно-демократичних періодичних видань "Громадський друг", "Дзвін", "Молот". За соціалістичну пропаганду неодноразово арештовувався (1877, 1880, 1889 рр.). З 1898 р. керував Етнографічною комісією Наукового Товариства їм. Шевченка у Львові і брав участь у редагуванні "Етнографічного збірника", в якому представлені матеріали Західного Поділля. У багатогранній творчості Франко висвітлював сторінки історії, зокрема, Західного Поділля, засуджував польську історіографію щодо оцінок нею минулого краю, описав становище селянства і робітничого класу Східної Галичини, багато уваги приділяв розвитку краєзнавства на західноукраїнських землях.

Переїзд на Дубове (колишній Поштовий переїзд). Поблизу переїзду, на перехресті з вул. Театральною, височить споруда колишньої електростанції (нині - один із цехів заводу "Пригма-прес"), спорудженої у 1929-30 рр. За нею збереглася старовинна одноповерхова будівля, в якій деякий час розташовувалася перша в місті електростанція, що була влаштована тут на початку 1911 р. Нагадаємо, що перші електричні ліхтарі на вулицях міста засяяли в серпні 1911 р., а через декілька місяців електроосвітлення вперше увійшло в будинки державних установ та міської аристократії. Улаштування та експлуатацію в Проскурові електрики проводив "Торговий дім "Електра" інженера Е. Рабіновича, який побудував електростанцію на 200 кВт, встановив 52 вуличних ліхтарів, підключив до мережі 270 приватних абонентів (на 1913 р.).

Свято-Георгієвська церква. Храм споруджено у 1897-1898 рр. як полкову церкву 46-го піхотного Дніпровського полку. В рад. часи перебувала на території військової частини та використовувалася для господарських потреб. Богослужіння у православному Свято-Георгієвському храмі відновлено у 1996 р.