Хмельницький портал

Можливість знати більше.

В Україні є дві художньо-історичних панорами. Перша, - «Оборона Севастополя», - у Севастополі, друга, - «Визволення Проскурова», - у Хмельницькому...

сб.20042019

Оновлено:02:31:03 PM

Ви не авторизовані.Зареєструватись ?

Back Ви тут: Головна

Статті

Соборна вулиця

Пролягає центральною частиною міста від вул. Прибузької до майдану Незалежності. Прокладена згідно з планом забудови міста від 1824 р., починалася від майдану із Собором Різдва Богородиці, від якого й отримала назву. Після встановлення радянської влади, з 1921 р., вулиці надали ім'я Карла Лібкнехта (1871-1919) - діяча німецького та міжнародного комуністичного руху. В 1991 р. повернута історична назва.

Собор Різдва Богородиці. Свою історію найдавніший православний храм міста веде з далекого XVII ст.  Існують відомості, що ще у 1670-х роках саме на цьому місці стояла невеличка дерев'яна церква. У XVIII ст. вона була декілька разів перебудована, але продовжувала залишатись дерев'яною. В 1822 р. Проскурів постраждав від величезної пожежі, під час якої церква була знищена вогнем. Відродження храму почалося лише 1835 р., а вже 15 травня 1837 р. новий кам'яний собор був освячений. Майдан біля храму оточував цегляний паркан, дзвіниця мала чотири великих дзвони (найбільший з них важив 320 кг). Особливою гордістю храму була давня чудодійна ікона Божої Матері, яка дивом збереглася під час пожежі. Ікона мала срібний вінець, також чисельні привіски - пластинки срібла різноманітної форми, що підтверджували факти зцілення від хвороб. Серед церковного знаряддя була срібна з позолотою дарохранительниця та багато інших цікавих речей. На жаль, до наших днів у церкві ні чудодійної ікони, ні іменної дарохранительниці, ні інших реліквій не збереглося. Про їх подальшу долю нічого не відомо. Вони "зникли" в 1930-х рр., коли собор переживав важкі часи: в 1929 р. арештували й заслали у табори владику Валеріана, в 1932 р. зняли із собору дзвони для потреб "індустріалізації", а в 1937 р. храм взагалі зачинили. Після цього церква довгий час використовувалася як склад, а згодом як приміщення архіву. Лише в 1990 р. храм Різдва Богородиці знову відкрив свої двері для віруючих. Сьогодні церква зберегла свій першозданий вигляд та є найстарішою з існуючих споруд Хмельницького.

Соборна, 33. Обласна бібліотека для юнацтва. Створена у 1977 р., має понад 200-тисячний книжковий фонд, розташована у спеціалізованому двоповерховому приміщенні.
Пам'ятник В. Затонському. Встановлений у 1969 р. на розі вул. Соборної та Театральної перед фасадом шестиповерхового Будинку облпрофради. Володимир Затонський (1888-1938) - держ. діяч, вчений-хімік, академік АН України, нарком освіти УРСР. Народився в с. Лисець Дунаєвецького р-ну. У квітні 1919 р. приїзджав до Проскурова та виступав перед жителями міста як представник Всеукраїнського ревкому.