Хмельницький портал

Можливість знати більше.

Козирем кращого проскурівського ресторану «Слон» довгі роки був оркестр з 18 сліпих музикантів. Відвідувачі спеціально приходили послухати їхнє віртуозне виконання і замовляли хоча б склянку чаю, якщо не могли собі дозволити більш розкішної вечері...

пт.19042019

Оновлено:02:31:03 PM

Ви не авторизовані.Зареєструватись ?

Back Ви тут: Головна

Статті

Проскурівського підпілля вулиця

Пролягає центральною частиною міста (від району центрального ринку) до мікрорайону Ближні Гречани. Більша частина вулиці (до перехрестя з вул. Кам'янецькою) прокладена згідно з планом забудови міста від 1824 р. й мала першу назву - Аптекарська, яка пов'язана з тим, що поблизу перехрестя з Олександрійською (нині - вул. Проскурівська) на початку 70-х років XIX ст. дворянин Л. Дєрєвоєд відкрив найкращу в місті аптеку (див. вул. Проскурівська, 13). На початку XX ст. вул. Аптекарська була продовжена на захід - через грузькі заплави Плоскої проклали насип та дорогу до приміського села  Гречани. В 1938 р. цю дорогу забрукували і від того часу вона склала єдине ціле з міською вулицею. На той час вулицю Аптекарську вже перейменували (в 1921 р.) на честь легендарного червоноармійського полководця Г.Котовського. До наших днів збереглися будинки від за будови кінця XIX - поч. XX ст. - № 32 (двоповерховий будинок, належав також Л. Дєрєвоєду, на початку XX ст. здавався в оренду Проскурівському повітовому З'їзду мирових суддів), № 34 (колишній ілюзіон С. Оксмана "Оаза"), №№ 60, 75, 77 - житлові будинки "цегляного" стилю. В 2000 р. вулицю перейменували на честь славного подвигу проскурівських підпільників-антифашистів.

Проскурівське підпілля - антифашистська нелегальна організація, яка діяла в роки Великої Вітчизняної війни під час окупації Проскурова. В липні-серпні 1941 р. в окупованому місті виникають перші підпільні антифашистські групи: на станції Гречани (очолив Л. Пірковський), на цукрозаводі (Г. Мацьков, А. Янов, М. Алєксєєв) та ін. Серед них одна була молодіжною, яку очолив секретар комсомольської організації школи №З П. Семенюк. Також у приміських лісах діяла група з колишніх військовослужбовців Червоної Армії на чолі з капітаном 0. Поліщуком. До початку вересня в Проскурові було 9 підпільних груп. У вересні того ж року колишній секретар Чернівецького райкому партії М. Храновський об'єднав дев'ять підпільних організацій і груп Проскурова, створивши підпільний комітет, до складу якого увійшли також П. Вітанов, Ф. Назаров, П. Семенюк, І. Селіванов. Підпільники займалися диверсійною діяльністю, розповсюджували листівки, здобували зброю та спорядження для партизанів, виводили з ладу обладнання та паровози, організовували втечу полонених та тих, яких відправляли до Німеччини на примусові роботи.

У березні 1943 р. М. Храновський та група підпільників відправилася на південь області, де заснувала партизанський загін "Народний месник". У червні в одному з боїв на території Житомирщини М. Храновський загинув. 15 квітня 1943 р. загинув член підпільного комітету П. Семенюк, який був вбитий німецьким патрулем при спробі покинути місто (підпільник направлявся до партизан). А вже у квітні-травні окупантам удалося заарештувати більшість членів підпільних груп. Після тортур у квітні-травні 1943 р. окупанти розстріляли 35 підпільників, ще 7 стратили у червні-липні. Серед героїчно загиблих М. Трембовецька, 0. Кшевінська, І. Степаненко, М. Алєксєєв, Ф. Волкотруб, М. Гандзишин, К. Кошарський та інші.

Не зважаючи на це, у червні 1943 р. підпільний комітет відновлює свою діяльність. До його складу увійшли Б. Дмитрук, А. Клименко, Ф. Назаров і В. Пітик.

Проскурівського підпілля, 34. Колишній ілюзіон "Оаза". Одноповерхова будівля споруджена на поч. XX ст. для потреб приватного ілюзіону С. Оксмана "Оаза". Цей кінотеатр мав один із найкращих у місті залів, який у 1920-х роках використовували також для циркових виступів та шоу борців. В перші роки рад. влади зал націоналізували та створили в ньому "Кіно ім. Леніна". Від 1945 до 1982 року у приміщенні перебувала обласна філармонія, а у 1982-1992 рр. - кінотеатр "Мир". Нині будинок № 34 є адресою моно-театру "Кут" (створений у 1993 р., керівник та єдиний актор В.Смотритель) та одного з меблевих салонів.

Проскурівського підпілля, 139. Гуманітарно-педагогічний інститут - веде історію від жовтня 1921-р., коли у Проскурові була створена педагогічна школа, яку вже в грудні того ж року реорганізували у вищі трирічні педагогічні курси. Через три роки педкурси реорганізували на педагогічний технікум, який у 1935 р. було розформовано. В 1945 р. педтехнікум відновив роботу, але вже як педагогічне училище. Учбовий заклад розташовувався спочатку на вул. Шевченка, згодом на вул. Театральній (тоді - Леніна), а з 1979 р. переїхав до нового навчального комплексу за теперішньою адресою. В 1999 р. педагогічному училищу присвоєно статус вищого навчального закладу II рівня акредитації і визначено нову назву - Хмельницький педагогічний коледж, а з 2000 р. підвищено статус і відповідно змінено найменування - Хмельницький гуманітарно-педагогічний інститут. Сьогодні у вузі діють 5 факультетів, на яких навчається близько 2 тис. студенлв.