Хмельницький портал

Можливість знати більше.

У 2015 році виповнюється 50 років з часу заснування Хмельницького хлібокомбінату (1965)

вт.23042019

Оновлено:11:27:26 AM

Ви не авторизовані.Зареєструватись ?

Back Ви тут: Головна

Статті

Театральна вулиця

Розташована у центральній частині міста. Прокладена згідно з планом забудови міста від 1824 р., першу назву - Мільйонна, вулиця отримала наприкінці XIX ст. Така назва пов'язана з тим, що в 1890-х роках на розі з вул. Комерційною (нині - Грушевського) була побудована нова споруда повітового казначейства, яке на думку жителів Проскурова, "розпоряджалося мільйонними капіталами". В перші роки радянської влади Мільйонну перейменували на честь одного з місцевих революційних діячів - в 1921 р. вулиця отримала ім'я Самусяка. В 1940 р. під час всесоюзних святкувань 70-ої річниці від дня народження В. Ульянова (Леніна), вулиця отримує нове найменування - вул. Леніна. В 1985 р. влада вирішила, що носити ім'я Леніна повинна центральна вулиця міста, і тому колишня Мільйонна в черговий раз перейменовується - на Жовтневу (на честь Жовтневої революції 1917 р.). У 1991 р. отримала теперішню назву, яка пов'язана з розташуванням на початку вулиці будівлі обласного театру їм. Петровського.

Хмельницький обласний драматичний театр їм. Петровського. Заснований у лютому 1931 р. у місті Новочеркаськ (нині Ростовської обл. Росії) як Північно-Кавказький крайовий український драматичний театр. Восени 1931 р. театр гастролював у Мінеральних Водах, де в той час перебував на лікуванні "всеукраїнський староста" (голова ВУЦВК) Г. Петровський, який часто відвідував вистави театру. На завершенні гастролей він запросив до себе в гості групу ведучих акторів та запропонував свою допомогу в становленні молодого колективу. Незабаром після цієї зустрічі театр став носити ім'я Г.Петровського, деякий час базувався в Армавірі, а з 1933 р. був переведений в Україну. З 1934 р. перебуває у Вінницькій області, де отримав статус обласного. Влітку 1938 р. театр переводиться у Кам'янець-Подільський адміністративний центр новоствореної області. Під час Великої Вітчизняної війни театр був евакуйований у тил, де проводив гастрольну роботу на підприємствах, у військових частинах, госпіталях Середньої Азії, Далекого Сходу, Закавказзя. Після визволення України повернувся на Поділля, але не в Кам'янець-Подільський, а в новий обласний центр - Проскурів. У 1944-60 рр. театр ім. Петровського розташовувався в будівлі теперішнього міського Будинку культури, в 1960-82 рр. - у приміщенні на перехресті Кам'янецької та Гагаріна (нині тут філармонія), а з 1982 р. переїхав до нової споруди за теперішньою адресою.

У післявоєнні роки Хмельницький обласний театр ім. Петровського став одним з найкращих в Україні. На його сцені здійснювали постановки заслужені артисти України Д. Чайковський та А. Горчинський, заслужені діячі мистецтв України В. Карпенко, А. Літко, Г. Мельник, А. Бойцов, працювало ціле сузір'я прекрасних акторів, серед яких народний артист України І. Жулкевський, заслужені артисти В. Грищенко, В. Калініна, В. Карась, Г. Фігурський, Н. Наталова, 0. Гунько. Нині славні театральні традиції продовжують заслужені артисти України М. Нелюба, Л. Курманова, А. Шиманський, Л. Диса та інші.

Театральна, 8. Комплекс сучасних споруд, побудованих у 1980-х роках, які включають головний корпус університету управління та права (створений у 1995 р. на базі юридичного факультету Одеського інституту підприємництва і права та Центру підвищення кваліфікації кадрів як інститут, а з 2004 р. - університет), тризірковий готель "Енеїда" та фірмовий ресторан "Три товстуни". Ресторан названий на честь університетської команди КВК (Клуб веселих та кмітливих), однієї з найкращих в Україні.

Театральна, 13. Сучасна оригінальна споруда відділення "Промінвестбанку".

Театральна, 28. Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Островського. Будівля споруджена на поч. XX ст. для потреб повітового казначейства. З квітня 1944 р. тут розташувалася обласна бібліотека (заснована 1901 р.). У 1960-х роках був добудований другий поверх та корпус книгосховища. На сьогодні бібліотека ім. Островського має книжковий фонд понад 700 тис. видань, обслуговує близько 40 тис. читачів щорічно.

Пам'ятник подолянам, які загинули в Афганістані та інших локальних війнах. Відкрито на розі Театральної і Грушевського у вересні 2002 р. Автори оригінальної композиції - Хмельницькі скульптори, батько та син Микола та Богдан Мазури.

Театральна, 36. Двоповерховий будинок неокласичного стилю, споруджений на кошти проскурівського домовласника Вуля в 1914 р. для потреб міського банку. Після встановлення радянської влади будинок був націоналізований і в ньому протягом майже півстоліття (до початку 1970-х років) розташувався головпоштамт. Нині будівлю займає телефонна станція (АТС-6) компанії "Укртелеком".

Театральна, 64. Двоповерхова споруда, яка нагадує невеличкий палац. Побудована на початку XX а. для Проскурівської поштово-телеграфної контори, яка розташовувалася тут до початку 1920-х років. У радянські часи будинок перебував у відомстві державних установ, нині тут розташований облвійськомат.