Хмельницький портал

Можливість знати більше.

Незважаючи на сьогоднішню назву «Хмельницький», сам видатний гетьман ніколи у нашому місті не бував. Але містечко Плоскирів у 1648-1657 роках неодноразово опинялося у центрі протидії козацьких та польських військ...

пн.17122018

Оновлено:09:26:41 PM

Ви не авторизовані.Зареєструватись ?

Back Ви тут: Головна

Статті

Кармалюка вулиця

Вулиця у масиві багатоповерхової забудови мікрорайону Озерна. Виникла у 1990 р.

Кармалюк (Кармелюк) Устим Якимович (1787-1835) - укр. народний герой, керівник боротьби селян Поділля проти кріпацтва в першій половині XIX ст. Народився на Поділлі (с. Головчинці, нині с. Кармалюкове на Вінничині).

У 1814 р. очолив селянський рух, який охопив значну частину Літинського, Летичівського і Проскурівського повітів, згодом перекинувся на сусідні повіти Поділля та частину Бессарабії. Кармалюка 5 разів заарештовували, допитували, катували, відправляли у в'язниці та у заслання, але він кожного разу повертався на Поділля та продовжував очолювати повстанський рух. Загони Кармалюка вчинили понад тисячі нападів на поміщицькі маєтки, в русі брало участь близько 20 тис. селян. Для його придушення царський уряд та поміщики в 1833 р. створили т. зв. Галузинецьку комісію (в с. Галузинці, тепер Деражнянського р-ну). В 1835 р., через зраду, народний месник загинув у с. Шляхові Кориченці (нині - с. Кориченці Деражнянського р-ну). Тіло Кармалюка було поховано у Летичеві. Про народного героя складено багато переказів і пісень, образ Кармалюка відтворили М. Старицький, Марко Вовчок, С. Васильченко та ін.