Хмельницький портал

Можливість знати більше.

У січні 2015 року Хмельницькій взуттєвій фабриці виповнилося 70 років

вт.18062019

Оновлено:02:31:15 PM

Ви не авторизовані.Зареєструватись ?

Back Ви тут: Головна

Статті

Примакова вулиця

Розташована у центральній частині міста, пролягає від р. Плоскої (вхід до Центрального парку культури та відпочинку) до вул. Грушевського. Частково сформувалась ще у XVI ст. У нинішньому вигляді прокладена згідно з планом забудови міста від 1824 р. й мала першу назву - Мала Бузька, яка пов'язана з тим, що вулиця пролягає вздовж русла Південного Бугу. Вулиця бере початок серед приватної забудови колишнього Старого Міста (іноді ще називають Старим Базаром), де до початку XX ст. проживало переважно польське населення Проскурова та, перетнувши Кам'янецьку, пролягала серед прибузьких єврейських кварталів міста. Наприкінці XIX ст. вулиця стала називатись Набережною. В 1965 р. вулицю перейменували на честь В. Примакова.

Примаков Віталій Маркевич (1897-1937) - учасник громадянської війни, кавалер трьох орденів Червоного Прапора, командарм 2-го рангу. Організатор і керівник Червоного козацтва (з 1918 р.). У липні 1920 р. 8-а Червонокозача дивізія В. Примакова, здійснивши так званий "Проскурівський рейд" проти військ УНР, на деякій час (до кінця вересня) оволоділа Проскуровом. Штаб 8-і Черво-нокозачої дивізії розташувався на вул. Комерційній, 95 (нині - Грушевського). У листопаді 1920 р. кавалерійський корпус Червоного козацтва В. Примакова (у взаємодії з іншими частинами 14-ї армії) знову успішно діяв проти військ УНР на Проскурівському напрямку, після чого в Проскурові була остаточно встановлена рад. влада. В 1920 - 1924 рр. В. Примаков - командир корпусу Червоного козацтва, штаб якого перебував у Проскурові. В наступні роки займав посаду начальника Вищої кавалерійської школи, був військовим аташе в Афганістані та Японії, військовим комісаром стрілецького корпусу, з 1933 р. заст. командуючого округом. У 1937 р. під час сталінської "чистки" армії - репресований.

Костьол Святої Анни. Колись вул. Примакова починалася від однієї з найкрасивіших споруд давнього Проскурова - костьолу Святої Анни. Він височів приблизно на місці нинішньої школи № 1. Спочатку то був невеличкий дерев'яний костьол, на місці якого до 1820 р. на кошти летичівського землевласника Мацея Журавсько-го вимурували красивий кам'яний храм. На початку XX ст. костьол перебудували, зробивши його ще більш величнішим. Але в 1936 р. його закрили й почали розбирати, а в 1938 р., те, що залишилося, висадили у повітря вибухівкою.

Велика синагога. Ще до 1950-60-х років прилеглі до нинішнього продовольчого ринку вулиці (у тому числі й Примакова) були забудовані одноповерховими будиночками. Маленькі "халупи" тіснилися одна до одної, мали безліч надбудов та прибудов, були брудні та нефарбовані. Вони слугували житлом для незаможних жителів міста: ремісників, дрібних торговців, водовозів... Але серед забудови цих кварталів виділялася будівля Великої "Хоральної" синагоги - головної культової споруди євреїв міста. Вона споруджена наприкінці XIX ст. У 1938 р. її закрили, а після війни перетворили в спортивний зал товариства "Спартак". Наприкінці 1950-х років квартал навколо синагоги повністю перебудовують: виростає триповерховий учбовий корпус кооперативного технікуму (1957 р.), дещо пізніше до нього прибудували ще один корпус цього учбового закладу, на першому поверсі якого розташувався універмаг "Юність". Таким чином, синагога опинилася у дворі технікуму і в 1991 р. знесена. Нині на її місці - новий спортивний зал кооперативного технікуму.