Хмельницький портал

Можливість знати більше.

У Проскурові народився Святослав Федоров (1927-2000) - видатний лікар-офтальмолог, який створив науково-технічний комплекс "Мікрохірургія ока".

пт.19042019

Оновлено:02:31:03 PM

Ви не авторизовані.Зареєструватись ?

Back Ви тут: Головна

Статті

Пилипчука вулиця

Розташована у центральній частині міста, пролягає від вул. Володимирської до містечка міської лікарні. Прокладена згідно з планом забудови міста від 1888 р., першу назву отримала від напрямку до залізничного вокзалу - вул. Мала Вокзальна (на відміну від Великої Вокзальної, нині - Шевченка). Вулиця не доходила до вокзалу та закінчувалася, впираючись у величезний пустир, на якому на рубежі XIX - XX ст. розкинулась головна торгівельна площа міста (нині забудована корпусами міської лікарні та житловими будинками). Тому не дивно, що, маючи таке "тупикове" завершення, Малу Вокзальну серед народу називали Глухою.

Вздовж вулиці були наділені ділянки, які наприкінці XIX - поч. XX ст. активно брали під забудову представники середнього класу проскурівчан. До наших днів збереглися деякі особняки від тієї забудови: будинки №1 (двоповерховий, 1897 р., перший поверх орендувало єврейське училище, другий здавався під квартири), № 3 (одноповерховий, з елементами псевдоготики), № 5 (дивом збереглися двері з фігурами левів, візерунками, різьбленням, поч. XX ст.), № 49 (1898 р., нині - Народний дім Товариства "Просвіта"), № 51 (двоповерховий, "цегляний стиль"), № 65 (нині - військова прокуратура).

У перші роки радянської влади вулицю перейменували на Робсільміліції. Така назва важко приживалася, і тому в 1946 р. все-таки офіційно затвердили "народну" назву - вул. Глуха. У 1960-х рр. вулиця отримала ім'я Жданова. В 1989 р. відповідно до постанови "Про скасування правових актів, пов'язаних з увічненням пам'яті А. Жданова", вулицю перейменували на честь В. Пилипчука.

Пилипчук Володимир (1963-1985) - лейтенант, воїн-інтернаціоналіст. Народився в Хмельницькому, навчався у середній школі № 3 та Хмельницькому вищому артилерійському командному училищі. Після закінчення училища направлений у складі обмеженого контингенту рад. військ до Афганістану. Загинув 7 вересня 1985 р. під час виконання бойового завдання. Посмертно нагороджений орденом Червоної Зірки. На будівлі школи №3 (нині НВО №5), що на розі вул. Володимирської та Пилипчика, встановлена меморіальна дошка на честь В. Пилипчука.

Пилипчука, 41. Обласний спортцентр учнівської молоді введений в дію в 1971 р. (тоді спорткомплекс ДЮСШ №3), включає в себе комплекс спеціалізованих залів (боротьби, гімнастики), два басейни тощо.

Пилипчука, 49. Народний дім Товариства "Просвіта". Розташований в одноповерховому будинку, спорудженому в 1898 р. Свою діяльність "Народний дім" міського Товариства української мови ім. Шевченка "Просвіта" розпочав 14 жовтня 1992 р. Перед входом височить пам'ятна стела на честь 15-ї річниці дружби Хмельницького з американським містом Модесто.