Хмельницький портал

Можливість знати більше.

У 1565 році зустрічається перше свідчення про існування в Плоскирові (нині Хмельницький) дерев'яного укріпленого замку. Він був призначений для розташування прикордонного гарнізону...

пт.19042019

Оновлено:02:31:03 PM

Ви не авторизовані.Зареєструватись ?

Back Ви тут: Головна

Статті

Інститутська вулиця

Розташована у Південно-Західному мікрорайоні міста серед масиву багатоповерхової забудови, пролягає від вул. Кам'янецької до вул. Молодіжної. Виникла у 1965 р. під час забудови нового мікрорайону на південно-західній околиці міста як вулиця, що починалась від корпусів загальнотехнічного факультету Львівського поліграфічного інституту їм. І. Федорова (звідси й назва вулиці), який вже з 1967 р. став самосл'йним вузом -технологічним інститутом побутового обслуговування (нині - Хмельницький Національний університет).

Хмельницький Національний університет. До 1962 р. Хмельницький був єдиним обласним центром України, який не мав жодного вищого навчального закладу. В той же час, бурхливий розвиток промисловості міста і області, вимагав притоку значної кількості інженерно-технічних кадрів. Цю проблему певною мірою могло розв'язати створення хоча би загальнотехнічного факультету від якогось існуючого інституту, що саме й ініціювали міські та обласні органи влади. 6 червня 1962 р. ректор Українського поліграфічного інституту ім. Івана Федорова (Львів) В.Шпиця, виконуючи розпорядження міністра вищої та середньо-спеціальної освіти УРСР, підписав наказ з організації загальнотехнічного факультету від свого вузу у Хмельницькому. З цієї, на перший погляд, буденної події розпочинається історія розвитку й становлення першого вищого навчального закладу міста.

Спочатку факультет був розміщений у колишньому приміщенні міської друкарні, що розташовувався в старому будинку на розі Театральної і Грушевського (нині на місці цього будинку - "Промінвестбанк"). Але, маючи на меті перспективу створення самостійного вузу, облвиконком вирішив в 1963 р. для потреб факультету передати нещодавно побудований навчальний корпус школи-інтернату на вулиці Фрунзе (нині - Кам'янецька), 112. Саме цей триповерховий корпус на околиці міста став першим навчальним корпусом новоствореного вузу. На той час місце, де розташовувався факультет, справді було околицею Хмельницького. Південно-Західного мікрорайону ще не існувало - на його місці простягалися сади та поля радгоспу лікарських рослин. Зараз важко повірити, що там, де нині побудовані споруди студентського містечка і багатоповерхові будинки, колись квітували поля опійного маку, які нікого не цікавили. Про наркоманію, що існувала десь "за кордоном", наші люди знали хіба що з газет.

У 1962 р. на перший курс загальнотехнічного факультету було зараховано 250 студентів та ще 200 переведено на старші курси з інших вузів. Першим деканом призначили Семена Михайловича Ганжурова. В 1966 р. факультет отримує статус філіалу Українського поліграфічного інституту, а з вересня 1967 р. стає самостійним навчальним закладом - Хмельницьким технологічним інститутом побутового обслуговування (ХППО). В ньому діяло 3 факультети, загальна кількість студентів сягнула 1500 осіб, на 9 кафедрах працювало 65 викладачів і лаборантів. Першим ректором став той же С. Ганжуров.

У 1974 р. ректором призначили Радомира Сіліна, який перебував на цій посаді 27 років і зробив вагомий внесок у розвиток інституту. ХТІПО перетворюється на багатопрофільний вуз, проведена масштабна розбудова інституту (будують нові навчальні корпуси, гуртожитки, спорткомплекс, житлові будинки тощо), з 1994 р. інститут акредитований за ІУ-м рівнем і отримав статус Технологічного університету Поділля (ТУП). На початку 2002 р. тут було 11 106 студентів, понад 600 викладачів, в числі яких 47 докторів наук і професорів та 319 кандидатів наук і доценгів, 8 факультегів, 32 спеціальності, 8 навчальних корпусів, 5 багатоповерхових гуртожитків.

Нова сторінка в історії вузу відкрилася наприкінці 2003 р. - в грудні Технологічний університет Поділля отримав статус класичного та став державним університетом, а з серпня 2004 р. йому присвоєна найвища категорія. Відтепер він носить назву Хмельницький Національний університет.