Хмельницький портал

Можливість знати більше.

Назву "Хмельницький" місто Проскурів отримало 16 лютого 1954 року, коли Президія Верховної Ради УРСР постановила перейменувати його на честь 300-річчя возз'єднання України з Росією. Чому було перейменовано саме Проскурів - невідомо...

чт.18042019

Оновлено:01:20:49 PM

Ви не авторизовані.Зареєструватись ?

Back Ви тут: Головна

Статті

Старе місто

СТАРЕ МІСТО. Історична місцевість, що пролягає низиною, поблизу впадіння річки Плоскої до Південного Бугу. 

Протягом багатьох століть заплава Південного Бугу являла собою заболочену місцевість. Річка Плоска при впадінні в Буг мала "безіменний" рукав, завдяки якому утворювався природній острів. Саме на цьому острові (у деяких джерелах він названий — Кемпа, тобто "лісистий острівець") у XV ст. виникло поселення Плоскирів (Плоскирівці), від якого веде свій родовід сучасний Хмельницький, саме тут почалася забудова давнього міста та згодом був зведений дерев'яний замок. Перше свідчення про існування Плоскирівського замку зустрічається в люстрації 1565 р. Замок захищав не лише поселення, а й шлях, що вів із Кам'янця на Волинь та перетинав Буг саме в районі Плоскирова. На місці перетину з річкою була насипана гребля і побудований міст із шлюзами, завдяки чому отримали дві вигоди: перша - була встановлена безперебійна переправа через річку, друга - за допомогою дамби було утворене водоймище, яке затопило навколишні болота. Плоскирів став розростатись й у XVI ст. вийшов за межі острова - на підвищеному суходолі біля греблі почалася активна забудова містечка, а частина Кам'янецької дороги стала його головною вулицею. Обидві частини Плоскирова - острівну та суходільну - з'єднувала вулиця та довгій міст (нині - це вул. Примакова). Історично так склалося, що у містечку на суходолі оселилися переважно євреї, а острів забудовували поляки. Тому не дивно, що в центрі острова була спочатку католицька каплиця, а коли від XVII ст. замок почав занепадати та руйнуватися, на його місці побудували костьол Святої Анни. Спочатку храм був невеликим і дерев'яним, а на поч. XIX століття його перебудували в кам'яний. У 1801 р. розпочався збір пожертвувань на будівництво нового кам'яного костьолу Святої Анни, який почали вимуровувати на місці старого дерев'яного у 1804 р. Найбільше коштів вніс землевласник Летичівського повіту Матвій Журавський. Спорудження кам'яного костьолу в Проскурові було завершено у 1820 р., але на поч. XX ст. він знову перебудовується та набуває вишуканого барокового вигляду. У 1936 р. костьол Св. Анни за рішенням радянської влади був зруйнований. Додамо, що костьол розташовувався приблизно на місці теперішньої школа № 1, що поблизу входу до центрального міського парку (вул. Примакова).

В ті ж роки рукав річки, як й основне русло Плоскої, позаростали, обміліли та звузилися, і на поч. 50-х pp. рукав був взятий у колектор, а русло засипане. І острів зник із карти міста. Проте факт виникнення у цій частині м. Хмельницького першого поселення, від якого й почав розростатися обласний центр, визначив історичну назву місцевості — Старе Місто. Ця назва увійшла у вжиток ще у XVII-XVIII ст. В XIX - першій пол. XX ст. у Старому Місті існував базар, від чого цей районі інколи ще називали Старий Базар.

 

Старе місто - сучасна супутникова з'йомка. Зліва річка Плоска і парк, зверху (північ) - Південний Буг.