Хмельницький портал

Можливість знати більше.

У січні 2015 року Хмельницькій взуттєвій фабриці виповнилося 70 років

нд.16062019

Оновлено:11:27:23 AM

Ви не авторизовані.Зареєструватись ?

Back Ви тут: Головна

Статті

Ружична

Колишнє село, нині - мікрорайон на південній околиці міста. Найдавніші згадки про Ружичну датуються 1530 та 1543 роками, коли поселення перебувало у власності старовинного подільського роду Ярмолинських-Сутковських. Назва села скоріше за все походить від польського "ружа" - троянда. Можливо, перші власники села мали чудовий розарій, а можливо, вирощували троянди для продажу. За відомостями від 1661 р. Ружична належала М. Богушу, а вже наприкінці XVII ст. перейшла у володіння графа Мира, згодом - до шляхтичів Маліновських. У 1837 р. царський уряд за участь у польському повстанні 1831 р. позбавив власності панів Маліновських, село конфіскували і передали у розпоря дження військового відомства, перетворивши на військове поселення. З ліквідацією 1857 р. системи військових поселень Ружична стала державною слободою, а з 1863 р. ружичнянців переведено до розряду селян-власників (тобто вся земля, що належала колись поміщику, а також ставок із млином перейшли у власність селян). У 1929 р. створений колгосп "Комунар". У 1946-1962 рр. Ружична - центр Ружичнянського району, (створений замість Проскурівського р-ну), з 1962 р. райцентр перевели до Хмельницького, і район отримав відповідну назву. У 1970 р. населення села складало 6810 мешканців. У 1981 р. приміське село Ружичну було включено в межі міста Хмельницького.

Хоча Ружична вже більше 20-ти років є частиною обласного центру, вона продовжує славитися на всю Хмельниччину своїми аграрними досягненнями. Колгосп "Комунар", що раніше тут існував, постійно був серед передових, неодноразово представляв область на Всесоюзних сільськогосподарських виставках. Не одне десятиріччя ружичнянський колгосп очолював Олексій Лук'янович Гуцалюк - ветеран Великої Вітчизняної війни, Герой Соціалістичної Праці. Сьогодні славне минуле "Комунара" продовжує одна з кращих в області агропромислових фірм ВАТ "Проскурів", яку очолює не менш відомий Іван Рудик - засновник агрофірми, народний депутат України 1996 - 98 рр.

Ще багато можна розповідати про Ружичну. Згадується небувалий ажіотаж в універмазі "Кооператор", до якого у 1980-х роках їздив "отоварюватися" ледве не весь Хмельницький; або колишня слава Ружичнянського водосховища, де у 1960 -70-х роках діяв один із найкращих в Україні водноспортивних комплексів і відбувались змагання міжнародних і всесоюзних рівнів; чи ресторан "Веселка", який вже багато років цінується гурманами й любителями розваг.