Хмельницький портал

Можливість знати більше.

За чисельністю польського населення Хмельниччина є другою в Україні після Волині. Католицьке населення Гречан, Заріччя, Шаравечки здебільшого є нащадками переселенців з польської Мазовії (1699 рік)...

чт.18042019

Оновлено:01:20:49 PM

Ви не авторизовані.Зареєструватись ?

Back Ви тут: Головна

Статті

Вайсера вулиця

Розташована у центральній частині міста. Частково сформувалась ще у XVIII ст. У нинішньому вигляді прокладена згідно з планом забудови міста від 1824 р. й мала першу назву - Велика Бузька, яка пов'язана з тим, що вулиця пролягала паралельно руслу Південного Бугу та обмежувала з півдня прибузькі єврейські квартали старого Проскурова. У другій пол. XIX ст. вулиця отримала найменування Реміснича - така назва підкреслювала рід занять більшості її жителів. У 1936 - 1991 рр. носила ім'я відомого діяча німецького та міжнародного комуністичного руху Ернста Тельмана. В 1991 р. вулиця перейменована на честь В. Вайсера.

Вайсер Володимир Зельманович (1921-1943) - єдиний Герой Рад. Союзу серед уродженців міста. Народився в родині робітника, закінчив середню школу №10 (нині приміщення школи займає навчально-курсовий комбінат, вул. Проскурівська, 61). В армії з 1940 р., і з перших днів війни -на фронті. У грудні 1943 р. молодший лейтенант В. Вайсер був командиром екіпажу танка 111-ої танкової бригади. В цей час бригада обороняла станцію Чаповичі на Житомирщині від контрнаступу німецької армії, яка прагнула знову прорватися до Києва. 24 грудня танковий екіпаж В. Вайсера, утримуючи важливу стратегічну позицію, вступив у нерівний бій, в якому одразу знищив три танки та два бронетранспортери ворога. Але під вогнем противника машина нашого земляка запалала. За наказом лейтенанта поранені члени екіпажу покинули танк, а сам командир залишився у палаючій машині та продовжував бій, знищивши ще два бронетранспортери. Володимир вів бій до останнього снаряда, поки танк повністю не охопило полум'я... Останки відважного танкіста поховали на станції Чаповичі, а 25 серпня 1944 р. Володимиру Вайсеру було посмертно присвоєно звання Героя Рад. Союзу. На приміщенні колишньої школи, де навчався В. Вайсер, на честь героя встановлено меморіальну дошку (вул. Проскурівська, 61).

Центральний продовольчий ринок - саме він на сьогодні визначає обличчя вулиці. Наприкінці 1920-х рр. традиції організації ярмарків та торгів у Проскурові були повністю втрачені. Ярмаркові майдани поступово забудували, а торгівля перейшла на декілька базарчиків. Один із них розташовувався поблизу вокзалу, ще один - на вул. Набережній (нині Примакова), ближче до костьолу. Найбільший базар з'явився на вул. Тельмана (нині Вайсера). Ще в довоєнні роки його значно розширили, а в 1954-56 рр. Повністю перебудували: спорудили центральний вхід чисельні промтоварні та продуктові крамниці, кіоски, торгівельні ряди. З цього часу базар на вул. Тельмана стає центральним ринком міста. В 1960-х рр. перед головним входом споруди, великий критий павільйон. У середині 1980-х рр. ринок перебудували, розширивши його удвічі та спорудили три павільйони у вигляді величезних шатрів із торговою площею понад 6 тис. кв. м.