Хмельницький портал

Можливість знати більше.

 У 1911 році підприємець Рабинович побудував першу у місті електростанцію і заснував торговий дім «Електра», який монопольно постачав електрику для вуличного совітлення та приватних будинків.

чт.18042019

Оновлено:01:20:49 PM

Ви не авторизовані.Зареєструватись ?

Back Ви тут: Головна

Статті

Гречани. З історії мікрорайону.

ГРЕЧАНИ. Колишнє село, нині - мікрорайон на західній околиці міста. Село Гречани засноване на початку XVIII ст...

ГРЕЧАНИ. Колишнє село, нині - мікрорайон на західній околиці міста. Село Гречани засноване на початку XVIII ст. Сталося це після того, як у 1699 p. турки залишили Поділля, і Плоскирів та навколишні землі повернулися у володіння польського шляхетського роду Замойських. Плоскирівське староство виявилося повністю спустошеним, у зв'язку з чим Замойські переселили сюди селян із польської Мазовії і мазурського Поозер'я. Так у Плоскирові та навколишніх селах з'явились "мазури", нащадки яких нині й складають основу католицького населення Хмельницького. Значна частина польських переселенців одержали землю на захід від Плоскирова, на колишніх гречаних ланах, від чого їхнє поселення отримало назву Гречана.

Детальний опис села зустрічаємо у "Камеральному і топографіч­ному описі Проскурівського повіту", який датований 1797-99 pp.:

"Село Гречани. Розташування має переважно на рівному місці та частково по косогору, на правому березі Бугу, при впадінні Плоскої. Оточене з одного боку річкою Богом, с другого — річкою Плоскою, за якою орне поле, с третього — рівним чудовим вверх по Богу простором, с четвертої — орним полем. Стара дерев'яна корчма. На річці Плоскій за селом дерев'яний млин на одній греблі з одною кліттю з двома борошномельними поставами, кожен виробляє за добу по 5 корців. Дерев'яна ґуральня проста на два котли, в якій виробляється горілка. Все це перебуває в оренді у євреїв за суму 450 сріблом. Селянські мазурські будинки розташовані нерегулярно з гарними не великими при них городами."

В XIX ст. село належало поміщикові Сергію Нахімову, родичу відомого адмірала. Продовжували діяти млин та ґуральня, згодом з'явилась цегельня. Населення за переписом 1897 p. складало 2182 мешканця. Отож, чимось особливим від інших сіл Гречани не відрізнялись.

Докорінно життя села змінилося з 1913 р., коли Товариство Подільської залізниці збудувало тут паровозне депо (нині - локомотивне депо Гречани) та залізничні майстерні. А після відкриття у 1913-14 pp. на Подільській залізниці руху потягів від Проскурова до Шепетівки та Кам'янця-Подільського, саме станція Гречани стала залізничним вузлом. Тому не дивно, що під час військових дій Гречани іноді відігравали у стратегічному плані більшу роль, ніж Проскурів. Так, навіть перший в історії міста наліт ворожої авіації, що стався під час Першої світової у 1915 р., був спрямований не стільки на Проскурів, скільки на Гречани. Німецький літак, подолавши лінію фронту, скинув дві бомби на станцію, але добре, що не влучив. З залізничним депо Гречани пов'язана суперечлива історія бронепотягу "Гандзя", який, за офіційною версією радянських часів, був побудований за одну ніч гречанськими залізничниками у травні 1919 року (додано Хмельницьким порталом). Під час Великої Вітчизняної війни Гречани були під "особистою" увагою окупантів. Проте це не завадило залізничникам вже у 1941 р. створити підпільну антифашистську групу, яка виводила з ладу техніку, зривала рух потягів, проводила інші диверсії. Імена Л. Пірковського, X. Саварчука, В. Ручковської та інших гречанських підпільників навічно вписані в героїчну історію опору. Запеклі бої розгорнулися за Гречани під час визволення у березні 1944 р., коли на станцію вели наступ частини 127-ї стрілецької дивізії полковника Говорова.

В 1946 р. приміське село Гречани було приєднано до міста Проскурів. На сьогодні у Гречанському мікрорайоні можна виділити Ближні Гречани - від Центрального парку культури та відпочинку, вздовж Південного Бугу й залізниці, до естакади вул. Західної Окружної; та Дальні Гречани - від естакади до західної околиці міста.

Розповідаючи про історію Гречан, неможливо оминути костьол Святої Анни. Ще з давніх часів головний католицький храм Проскурова - костьол Святої Анни - височів приблизно на місці нинішньої школи №1 (поблизу входу в Центральний парк). Але в 1936 р. храм закрили й почали руйнувати, а в 38-му те, що залишилося, висадили у повітря вибухівкою. У розпорядженні польської громаді залишилася лише капличка, яка була влаштована в 1925 р. на римо-католицькому цвинтарі села Гречани. Згодом на її місці й побудували костьол, якому знову надали ім'я Святої Анни і який до 90-х pp. XX ст. був єдиним католицьким храмом міста.

Дальні Гречани (зліва) і Ближні Гречани (зправа) - сучасна супутникова з'йомка. По вертикалі знімок перетинає Західна Окружна вулиця.