Хмельницький портал

Можливість знати більше.

У вересні 1908 року у Проскурові з'явився перший ілюзіон (кінотеатр). Він знаходився на Кам'янецькій вулиці.

ср.24042019

Оновлено:10:24:10 AM

Ви не авторизовані.Зареєструватись ?

Back Ви тут: Головна Подорожі поділлям Хмельницький у Проскурові - великий гетьман у місті свого імені

Хмельницький у Проскурові - великий гетьман у місті свого імені

Усім сьогодні відоме місто Хмельницький. Ні, не "Хмельницьк", як його подекуди називають, і на що хмельничани реагують так само, як галичани на "пІво" - а саме Хмельницький, місто, назване на честь великого гетьмана. Менш відомий загалу Проскурів - і молодь, що приїздить у гості до Хмельницького, часом запитує "А Проскурів - це хто?" Та це ж споконвічна назва міста Хмельницького - саме та, яку місто мало до перейменування у 1954 році.

Що пов'язує Богдана Хмельницького, видатного провідника національно-визвольної боротьби українців, з колись невеличким подільським містечком і які є тут пам'ятки, пов'язані з його іменем? Розповімо про це у ході екскурсії містом.

Пам'ятник Богдану Хмельницькому на Привокзальній площі. 49°25'01,40"N, 27°00'36,61"E

Розпочнемо її на Привокзальній площі, посеред якої на постаменті зустрічає і проводжає пасажирів пам'ятник Богдану Хмельницькому, встановлений у 1955 році - тобто невдовзі після перейменування, яке сталося 16 січня 1954 року на честь 300-річчя укладеної гетьманом Переяславської угоди (яку тоді називали братерським возз'єднанням України з Росією). У глибині радянських архівів залишилася похованою таємниця: чому саме Проскурову випала така честь - бути перейменованим з цієї нагоди. Сам Богдан Хмельницький, вочевидь, у Проскурові ніколи не бував. Втім, на сучасній Хмельниччині точилася запекла військова боротьба загонів Хмельницького з королівськими польськими військами, яка захопила й населення Проскурова. Між іншим, у знаменитому романі Генрика Сенкевича "Вогнем і мечем", дія якого відбувається у ті часи, Проскурів згадується шість разів. Населення подільського містечка було захоплене цим воєнним виром - так само, як і ще не один раз у наступні століття. Але сам Богдан Хмельницький вперше оселився тут саме у цій скульптурній подобі.

Від вокзалу йдемо головною вулицею міста, - Проскурівською, - яка сполучає вокзал з історичним центром міста. По праву сторону - давні триповерхові казарми (1935-1936 рік). Зараз тут знаходиться Національна Академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького - військовий навчальний заклад, відзначений гетьманським іменем. На його території знаходиться погруддя Хмельницького - другий пам'ятник гетьману на нашому маршруті. А скільки їх всього у місті Хмельницькому? Чотири! Ще один ми побачимо згодом.

Національна Академія Державної прикордонної служби ім. Богдана Хмельницького. 49°25'05,67"N, 27°00'20,13"E

Ось і протилежний кінець Проскурівської. Звідси вона бере свій початок, і саме сюди, до історичного центру, сходяться головні міські магістралі. Найпримітніша тут - двоповерхова будівля з високою, стрункою вежею та годинником. Її подекуди називають "проскурівською ратушею", "пам'яткою ХІХ століття". Але насправді ця будівля, у якій зараз знаходиться дитячий кінотеатр "Планета", не що інше, як колишнє пожежне депо. Який стосунок воно має до Богдана Хмельницького у нашому місті? Його будівництво було закінчено у тому ж таки 1954 році, тобто ця неповторна споруда є ровесницею імені Хмельницького у нашому місті. І недаремно, мабуть, саме цю вежу вважають неофіційним символом міста: і розташування у самому міському серці, і дата спорудження мають з назвою міста незримий зв'язок.

Кінотеатр «Планета». 49°25'36,86"N, 26°58'52,19"E

Посеред площі перед "Планетою" на високій щоглі майорить Державний прапор України - держави, фундамент незалежності якої закладали наші предки під проводом Богдана Хмельницького. Місце також символічне завдяки дивовижному збігу: у 1950-х роках саме тут (плюс-мінус кілька метрів) стояв пам'ятник "батькові усіх народів" Йосипу Сталіну. За часів його правління за одну лише вголос сказану думку про українську державу можна було розплатитися свободою або життям - точнісінько, як і у ті часи, коли Хмельницький організував повстання проти польського панування.

Державний прапор України на місці, де колись стояв пам'ятник Сталіну. 49°25'35,57"N, 26°58'51,70"E

Звідси вулицею Соборною підіймаємося до майдану Незалежності та вулиці Гагаріна, колишньої Старобульварної. На початку ХХ століття тут була міська околиця, де мешкали заможні проскурівчани - а нині це адміністративний центр міста. Затишним бульваром простуємо до наступного пам'ятника Богданові Хмельницькому - першій та єдиній "кінній" скульптурі у місті. Цікаво, що цей пам'ятник виготовили наприкінці 1980-х років і встановили до 500-річчя міста, але перед тим кілька років визначали для нього місце. І встановили бронзову фігуру Хмельницького на коні, в решті решт, там, де століття тому була... Кінна площа - проскурівський ринок, де торгували кіньми.

 

Пам'ятник Богдану Хмельницькому на вулиці Гагаріна. 49°25'08,23"N, 26°58'36,43"E

Пригадується епізод із згаданого вище роману "Вогнем і мечем", коли один з героїв, пан Заглоба, насмерть перелякався, зустрівши у Проскурові на ринку свого заклятого ворога, козацького полковника Богуна. Чи можливо уявити цю зустріч на кінному ринку? Аж ніяк. За часів Богдана Хмельницького Проскурів був ще менший і не сягав цього місця. Не факт і перебування Богуна у наших краях, яке є швидше літературним вимислом автора. Але фактом є те, що під час визвольної війни 1648-1654 років під проводом Хмельницького Проскурів не раз переходив з рук в руки, а відтак залишив слід в історії та белетристиці.

 

Протяжність маршруту: 3,5 км

Час проходження: 1,5-2 години 

Складність маршруту: легкий

Сезонність: всесезонний

 

Також читайте:

Увага, конкурс: «Подорожі Поділлям» - разом з «Київстар»

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Чотири музеї та один театр

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Прогулянка серед скульптур

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Елегії Поділля

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Таємниці сільських храмів

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Поділля в долях диваків і геніїв

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Петлюрівськими місцями Кам'янця

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Стежками Миньковецької держави

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Хмельницький у Проскурові - гетьман у місті свого імені

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Меджибіж - подорож до Середньовіччя