Хмельницький портал

Можливість знати більше.

22 грудня 1775 року містечко Плоскирів (нині Хмельнцький) отримало від польського короля привілей на проведення двох щорічних ярмарків на Новий рік та свято св. Анни. Кожен з ярмарків тривав по 2 тижні. У 1797 році у Проскурові відбувалося щорічно вже 13 ярмарків...

чт.20062019

Оновлено:12:57:19 PM

Ви не авторизовані.Зареєструватись ?

Back Ви тут: Головна Подорожі поділлям Хмельницький у Проскурові - великий гетьман у місті свого імені

Хмельницький у Проскурові - великий гетьман у місті свого імені

Усім сьогодні відоме місто Хмельницький. Ні, не "Хмельницьк", як його подекуди називають, і на що хмельничани реагують так само, як галичани на "пІво" - а саме Хмельницький, місто, назване на честь великого гетьмана. Менш відомий загалу Проскурів - і молодь, що приїздить у гості до Хмельницького, часом запитує "А Проскурів - це хто?" Та це ж споконвічна назва міста Хмельницького - саме та, яку місто мало до перейменування у 1954 році.

Що пов'язує Богдана Хмельницького, видатного провідника національно-визвольної боротьби українців, з колись невеличким подільським містечком і які є тут пам'ятки, пов'язані з його іменем? Розповімо про це у ході екскурсії містом.

Пам'ятник Богдану Хмельницькому на Привокзальній площі. 49°25'01,40"N, 27°00'36,61"E

Розпочнемо її на Привокзальній площі, посеред якої на постаменті зустрічає і проводжає пасажирів пам'ятник Богдану Хмельницькому, встановлений у 1955 році - тобто невдовзі після перейменування, яке сталося 16 січня 1954 року на честь 300-річчя укладеної гетьманом Переяславської угоди (яку тоді називали братерським возз'єднанням України з Росією). У глибині радянських архівів залишилася похованою таємниця: чому саме Проскурову випала така честь - бути перейменованим з цієї нагоди. Сам Богдан Хмельницький, вочевидь, у Проскурові ніколи не бував. Втім, на сучасній Хмельниччині точилася запекла військова боротьба загонів Хмельницького з королівськими польськими військами, яка захопила й населення Проскурова. Між іншим, у знаменитому романі Генрика Сенкевича "Вогнем і мечем", дія якого відбувається у ті часи, Проскурів згадується шість разів. Населення подільського містечка було захоплене цим воєнним виром - так само, як і ще не один раз у наступні століття. Але сам Богдан Хмельницький вперше оселився тут саме у цій скульптурній подобі.

Від вокзалу йдемо головною вулицею міста, - Проскурівською, - яка сполучає вокзал з історичним центром міста. По праву сторону - давні триповерхові казарми (1935-1936 рік). Зараз тут знаходиться Національна Академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького - військовий навчальний заклад, відзначений гетьманським іменем. На його території знаходиться погруддя Хмельницького - другий пам'ятник гетьману на нашому маршруті. А скільки їх всього у місті Хмельницькому? Чотири! Ще один ми побачимо згодом.

Національна Академія Державної прикордонної служби ім. Богдана Хмельницького. 49°25'05,67"N, 27°00'20,13"E

Ось і протилежний кінець Проскурівської. Звідси вона бере свій початок, і саме сюди, до історичного центру, сходяться головні міські магістралі. Найпримітніша тут - двоповерхова будівля з високою, стрункою вежею та годинником. Її подекуди називають "проскурівською ратушею", "пам'яткою ХІХ століття". Але насправді ця будівля, у якій зараз знаходиться дитячий кінотеатр "Планета", не що інше, як колишнє пожежне депо. Який стосунок воно має до Богдана Хмельницького у нашому місті? Його будівництво було закінчено у тому ж таки 1954 році, тобто ця неповторна споруда є ровесницею імені Хмельницького у нашому місті. І недаремно, мабуть, саме цю вежу вважають неофіційним символом міста: і розташування у самому міському серці, і дата спорудження мають з назвою міста незримий зв'язок.

Кінотеатр «Планета». 49°25'36,86"N, 26°58'52,19"E

Посеред площі перед "Планетою" на високій щоглі майорить Державний прапор України - держави, фундамент незалежності якої закладали наші предки під проводом Богдана Хмельницького. Місце також символічне завдяки дивовижному збігу: у 1950-х роках саме тут (плюс-мінус кілька метрів) стояв пам'ятник "батькові усіх народів" Йосипу Сталіну. За часів його правління за одну лише вголос сказану думку про українську державу можна було розплатитися свободою або життям - точнісінько, як і у ті часи, коли Хмельницький організував повстання проти польського панування.

Державний прапор України на місці, де колись стояв пам'ятник Сталіну. 49°25'35,57"N, 26°58'51,70"E

Звідси вулицею Соборною підіймаємося до майдану Незалежності та вулиці Гагаріна, колишньої Старобульварної. На початку ХХ століття тут була міська околиця, де мешкали заможні проскурівчани - а нині це адміністративний центр міста. Затишним бульваром простуємо до наступного пам'ятника Богданові Хмельницькому - першій та єдиній "кінній" скульптурі у місті. Цікаво, що цей пам'ятник виготовили наприкінці 1980-х років і встановили до 500-річчя міста, але перед тим кілька років визначали для нього місце. І встановили бронзову фігуру Хмельницького на коні, в решті решт, там, де століття тому була... Кінна площа - проскурівський ринок, де торгували кіньми.

 

Пам'ятник Богдану Хмельницькому на вулиці Гагаріна. 49°25'08,23"N, 26°58'36,43"E

Пригадується епізод із згаданого вище роману "Вогнем і мечем", коли один з героїв, пан Заглоба, насмерть перелякався, зустрівши у Проскурові на ринку свого заклятого ворога, козацького полковника Богуна. Чи можливо уявити цю зустріч на кінному ринку? Аж ніяк. За часів Богдана Хмельницького Проскурів був ще менший і не сягав цього місця. Не факт і перебування Богуна у наших краях, яке є швидше літературним вимислом автора. Але фактом є те, що під час визвольної війни 1648-1654 років під проводом Хмельницького Проскурів не раз переходив з рук в руки, а відтак залишив слід в історії та белетристиці.

 

Протяжність маршруту: 3,5 км

Час проходження: 1,5-2 години 

Складність маршруту: легкий

Сезонність: всесезонний

 

Також читайте:

Увага, конкурс: «Подорожі Поділлям» - разом з «Київстар»

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Чотири музеї та один театр

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Прогулянка серед скульптур

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Елегії Поділля

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Таємниці сільських храмів

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Поділля в долях диваків і геніїв

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Петлюрівськими місцями Кам'янця

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Стежками Миньковецької держави

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Хмельницький у Проскурові - гетьман у місті свого імені

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Меджибіж - подорож до Середньовіччя