Хмельницький портал

Можливість знати більше.

На початку ХХ ст. Проскурів був найбільшим торговельним центром Подільської губернії. Особливо важливу роль Проскурів відігравав у експортній торгівлі зерном.

чт.20062019

Оновлено:12:57:19 PM

Ви не авторизовані.Зареєструватись ?

Back Ви тут: Головна Подорожі поділлям Прогулянка серед скульптур

Прогулянка серед скульптур

Яке чудове наше місто Хмельницький! Воно розкинулось на обох берегах річки Південний Буг. Місто має вражаючі краєвиди, чарівну природу, пам’ятники історії та культури. А ще у ньому живуть працьовиті й талановиті люди. Свій краєзнавчо-пізнавальний піший маршрут я присвячую творчості наших земляків: сучасного українського монументаліста, скульптора, педагога, народного художника України Миколи Мазура та його сина, скульптора Богдана Мазура.

Початковою точкою маршруту є Майдан Незалежності. І не тільки тому, що це центральна площа міста, а й тому, що на ній можна побачити унікальну скульптуру «Віра. Надія. Любов» Миколи Мазура. Однак перша її назва – «Пісні землі Подільської». Це не просто скульптура, а бажання сказати людям про те, без чого вони не житимуть. Бо пісня – вічна, так як і вічна любов, надія, віра. Оскільки живемо на цій землі – мусимо співати тим голосом, який дав нам Бог і говорити тією мовою, якої навчила мати. Тому автори скульптури одягають жінок у вінки з пшениці та маків, роблять костюми з вишивками. З іншого боку, десь далеко у небесах, літає кобзар з кобзою. «Коли політики виходять з обласної ради, - жартує автор, - цей патлатий хлопець з бородою співає їм пісню «Добре вам буде жити, браття, у своїй сторонці».

Майдан Незалежності, скульптура «Пісні землі Подільської». 49°25'10,98"N, 26°58'44,53"E

Курсуємо від Майдану Незалежності на південь по вулиці Соборній. Пройшовши чотири квартали, по праву сторону бачимо бронзове погруддя на високому постаменті, також створене батьком і сином Мазурами - пам'ятник В'ячеславу Чорноволу (49°25'29,38"N, 26°58'52,56"E). На постаменті викарбовано слова, які нагадують кожному: "Україна починається з тебе". До речі, автором пам'ятника В'ячеславу Чорноволу, який встановлено у Києві, також є Богдан Мазур.

Далі нашому погляду відкривається чудова будівля – дитячий кінотеатр «Планета». У холі кінотеатру – ще одна робота Миколи Мазура – фантастичний «Веселий потяг». Тут ми бачимо вовка, козу з козенятами, папугу. Є ще мавпи, які, за словами автора, уособлюють політичних діячів, а слон – це народ. Кондуктор Сталін їде на паровозі в один бік і волочить за собою слона, який хоче іти в протилежний бік….. Дітям цікаво розглядати яскраві і кумедні скульптури, не вбачаючи у них політичний підтекст.

Кінотеатр «Планета» (вул. Подільська, 39), скульптурна композиція «Веселий потяг». 49°25'36,73"N, 26°58'51,77"E

Далі наш маршрут пролягає через центральну вулицю міста – Проскурівську. Вона була сформована у кінці ХІХ – початку ХХ століття і так збереглась, в основному, до наших днів. Рухаючись у південно-східному напрямку до вулиці Грушевського, милуємося фасадами старих будівель. На перехресті вулиць Грушевського та Проскурівської звертаємо праворуч і рухаємось до вулиці Театральної. На ній перед нами постає пам’ятник – спільна робота Мазурів. Він виконаний у вигляді гігантської руки невидимого, але всемогутнього Когось, що переставляє по шахівниці-планеті маленьку фігурку солдата, як пішака. «Помиляються правителі - страждає народ» - застерігає напис на камені.

Вулиця Театральна, монумент «Скорбота» (подолянам, полеглим в Афганістані та інших локальних війнах). 49°25'17,83"N, 26°58'59,10"E

На протилежному боці вулиці Театральної розкинувся сквер ім.Т.Г.Шевченка. У ньому бачимо дивні за формою скульптури, народжені в уяві Миколи Мазура: «Ракета», «Кит-Риба», «Змій Горинич»… І це лише частина такого роду робіт скульптора.

Сквер ім. Тараса Шевченка, дитячий майданчик. 49°25'18,70"N, 26°59'01,09"E

Інші за сюжетом, але подібні за функціональною продуманістю, зручністю та потрібністю об’ємно-просторові композиції можна побачити на дитячому ігровому майданчику поблизу кінотеатру «Сілістра» (що на вулиці Свободи,1) та на території міського парку відпочинку ім.Чекмана.

Вул. Свободи, 1, об'ємно-просторова композиція «Сад». 49°26'18,20"N, 27°00'08,69"E

З купи іржавого залізяччя скульптор витворив фантастичний світ, одухотворений, яскравий і теплий. Включаючи у свої композиції рухливі деталі, пропонуючи можливість торкнутись, покрутити, посмикати, автор орієнтується на сприйняття й пізнання світу дитиною. На це ж розрахований і колір композицій: відкритий, насичений, згармонійований за пропорціями та ритмом, органічно пов'язаний з формою і розташуванням об’єктів у просторі парку.

Прямуємо через сквер у бік вулиці Проскурівської, а нею – продовжуємо рухатись у південно-східному напрямку до «Ангела Скорботи» - легкого, майже безтілесного, з тонким хрестом на плечі. Це була перша робота зовсім молодого скульптора Богдана Мазура – тоді ще студента Київської художньої академії, яку він виконував у співпраці з батьком.

Вулиця Проскурівська, пам'ятник «Ангел скорботи». 49°25'19,83"N, 26°59'25,57"E

Місце, на якому стоїть Ангел, особливе. Зовсім поруч стоїть ЦУМ. Він збудований, переконані всі хмельничани, на кістках репресованих сталінським режимом наших земляків. Коли починали його будувати, частину останків, за свідченнями очевидців 1,5 – 3 тис., було ночами перевезено на старий цвинтар і зсипано у траншею… Вони знайшли вічний спокій лише у 90-х роках, коли були перепоховані за християнським обрядом на військовому кладовищі – з поминальною молитвою, у присутності сотень людей. А восени 1997 року з’явився «Ангел Скорботи», який став місцем поклоніння хмельничан у дні вшанування пам’яті жертв сталінських репресій. Місце дивовижно тихе і спокійне – хоч і в центрі, і на видноті. А головне – Ангел поруч. Він разом з нами, серед нас…

 

Характеристика маршруту:

Загальна протяжність: 3 км

Час проходження: 1,5-2 години

Як дістатися до відправної точки: Від залізничного вокзалу тролейбусами №7, 7А, 14 або автобусом №51 до зупинки "Філармонія". Від автовокзалу №1 тролейбусом №17 або автобусом №21 до зупинки "Філармонія".

Складність: легкий

 

 

Також читайте:

 

Увага, конкурс: «Подорожі Поділлям» - разом з «Київстар»

 

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Чотири музеї та один театр

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Прогулянка серед скульптур

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Елегії Поділля

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Таємниці сільських храмів

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Поділля в долях диваків і геніїв

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Петлюрівськими місцями Кам'янця

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Стежками Миньковецької держави

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Хмельницький у Проскурові - гетьман у місті свого імені

Конкурс «Подорожі Поділлям»: Меджибіж - подорож до Середньовіччя